ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ଗୁଜୁରାଟରେ ବ୍ୟାପିଛି କରୋନା : ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସ

10

ଗୁଜୁରାଟ,୬/୫: ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ସେହି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛି ଯାହା ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ଗୁଜରାଟରେ କରୋନାକୁ ନେଇ ରାଜନୀତି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ‘ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଗୁଁ ଗୁଜୁରାଟରେ କରୋନା ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଗୁଜୁରାଟରେ ଦିନକୁ ଦିନ କରୋନା ମାମଲା ବଢିବା ପରେ ୨୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଆୟୋଜିତ ‘ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ବିଜୟ ରୂପାନି ସରକାର ଦାୟୀ କରିଛି। ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ଅମିତ ଚାଭଡା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ‘ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଗୁଁ କରୋନା ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଗୁଜୁରାଟ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ଅମିତ ଚାଭଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ଗୁଜୁରାଟ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆବେଦନ କରାଯିବ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନ୍ୟାୟିକ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରାଯିବ।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ଗଠନ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିବାଦନ କମିଟି ଏବଂ ଗୁଜରାଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ବୋଲି ଅମିତ ଚାଭଡା କହିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରୀ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ଭାରତ ସରକାର କରୋନାର ଗମ୍ଭୀରତା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଥିଲେ, କାହିଁକି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିଲେ ନାହିଁ?

କରୋନା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଜେପି ସରକାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଅମିତ ଚାଭଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲା । ତେବେ ସରକାର ଏହି ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ଅଣଦେଖା କରି ରାଜନୈତିକ ଲାଭ ପାଇଁ ‘ନମସ୍ତେ ଟ୍ରମ୍ପ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ।

Comments are closed.