ବଜ୍ରପାତ ସମୟରେ କିପରି ସତର୍କ ରହିବେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା …

ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଆକାଶରେ କଳାହାଣ୍ଡିଆ ମେଘ ସହ ଯେତେବେବେ ଘଡ଼ଘଡ଼ିମାରେ ମନରେ ଛନକା ପଶିଯାଏ। ଘଡ଼ଘଡି ସହ ବିଜୁଳି ମାରିଲେ ଭୟ ଆହୁରି ବଢ଼େ । କାରଣ ବଜ୍ରପାତ ଜୀବନ ନେଇଯାଏ । ଭାରତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ଅଢେଇ ହଜାରରୁ ୩ ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ବଜ୍ରପାତ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି । ବିଶେଷ କରି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ,ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ବିହାର, ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟିଥାଏ । ତେଣୁ, ବଜ୍ରପାତରୁ କିଭଳି ବର୍ତ୍ତିପାରିବେ ସେ ବିଷୟରେଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା …

୧- ଖୋଲା ପଡ଼ିଆରେ ଚଡକ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜିନିଷ ଉପରେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇ ପଡିଥାଏ । ବଡ଼ ଗଛ, ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ପାହାଡ ଉପରେ ବଜ୍ର ପଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ । ବଜ୍ରପାତ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ପଡ଼େ, ସେହି ସ୍ଥାନଠାରୁ ୧୦୦ ଫୁଟ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘାତକ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ବର୍ଷା ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ସମୟରେ ଖୋଲା ପଡ଼ିଆରେ ନ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ପାଖରେ କୌଣସି ଘର ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଯେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି ସେଠାରେ ବସି ରୁହନ୍ତୁ । ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ଛିଡା ହୋଇ ରୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଦି ଆଖପାଖରେ କୌଣସି ଗାତ ବା ନିମ୍ନ ସ୍ଥାନ ଅଛି ତେବେ ସେଠାରେ ଆଶ୍ରୟ ନିଅନ୍ତୁ ।

୨- ଯଦି ଆପଣ ନିଜ କାରରେ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବଜ୍ରପାତ ହେଉଛି, ତେବେ କାର ଭିତରେ କବାଟ ବନ୍ଦ ରଖନ୍ତୁ, କାରଣ ଯଦି ବିଦ୍ୟୁତ୍ କାର ଉପରେ ପଡେ ତେବେ ଏହାର ଉପର ପୃଷ୍ଠ ଦେଇ ମାଟି ଭିତରକୁ ଚାଲିଯିବ, କାର ଭିତରକୁ ଯିବ ନାହିଁ । ଧାରା ପ୍ରବାହର ନିୟମ ହେଉଛି ଯେ ଏହା କୌଣସି ଧାତୁର ଫାଙ୍କା ଅଂଶ ଉପରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ, ଭିତରକୁ ଯାଇନଥାଏ । ବଜ୍ରପାତ ସମୟରେ କାରକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ୱରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ କାରର ଝରକା ଦେଇ ଭିତରେ ବସି ରୁହନ୍ତୁ ।

୩- ଯଦି ଆପଣ ସାଇକେଲ କିମ୍ବା ମୋଟରସାଇକେଲ ଯୋଗେ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ତଳକୁ ଓହ୍ଲାଇ ସାଇକେଲ /ମୋଟରସାଇକେଲଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ବସନ୍ତୁ । ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଧାତୁକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରେ, ତେଣୁ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ରୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ ରବର କିମ୍ବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଜୋତା ଚପଲ ଆପଣଙ୍କୁ ବଜ୍ରପାତରୁ ରକ୍ଷା କରିବ । ସେହିପରି ଯଦି ଆପଣ ଏପରି ପାଗରେ ବାହାରେ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ଛତା ଅଛି ତେବେ ଛତା ଖୋଲନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଛତାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବା ଧାତୁଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରନ୍ତି ।

୪- ଘରେ ଥିବାବେଳେ ସମସ୍ତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ସୁଇଚ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ । ଟିଭି, ବଲବ ଏବଂ କିଛି ଉପକରଣ ବଜ୍ରପାତ ସମୟରେ ଚାଲୁଥିଲେ ଖରାପ ହୋଇପାରେ ।

୫- ସେହିପରି ଝିପିଝିପି ବର୍ଷାରେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗେ, ତେବେ ଘଡଘଡି ମାରିବାବେଳେ ଏଭଳି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ମନେରଖନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଖୋଲାସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ନିଜ ଚାରିପାଖରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜିନିଷ ହେବାରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ । ଉପରୁ ପଡୁଥିବା ପ୍ରଥମ ବଜ୍ରପାତ ଏହା ଉପରେ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଧାତୁ (କିମ୍ବା ଜଳ) ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

Comments are closed.